Обмеження поширення пожежі в будинках досягається:
– застосуванням конструктивних та об’ємно-планувальних рішень, спрямованих на створення перешкод поширенню небезпечних чинників пожежі приміщеннями, між приміщеннями, поверхами, протипожежними відсіками та секціями;
– зменшенням пожежної небезпеки будівельних матеріалів (у тому числі облицювань), конструкцій, елементів систем електропроводки, що застосовуються у приміщеннях і на шляхах евакуації;
– зменшенням вибухопожежної та пожежної небезпеки технологічного процесу, використанням засобів, що перешкоджають розливанню та розтіканню горючих рідин під час пожежі;
– застосуванням систем протипожежного захисту (автоматичних систем пожежогасіння, систем протидимного захисту), а також інших інженерно-технічних рішень, спрямованих на обмеження поширення небезпечних чинників пожежі.
До протипожежних перешкод відносять:
- протипожежні стіни
- Перегородки
- перекриття.
Для заповнення прорізів у протипожежних перешкодах застосовують протипожежні: - двері,
- ворота,
- вікна,
- люки,
- клапани,
- завіси (екрани).
Для захисту прорізів також використовують протипожежні тамбур-шлюзи.
Область застосування протипожежних дверей, воріт, люків
За способом монтажу найбільш широке застосування в будівлях і спорудах отримали однопільні протипожежні двері навісного типу. Дверні прорізи, захищені ними, використовують як евакуаційні виходи, якщо пристрої для самозачинення та ущільнення дверей в сінях не перешкоджають їх відкриванню з будь-якого боку без ключа. Розсувні і підйомно-опускні двері, ворота, люки застосовують в основному для захисту технологічних прорізів в складських приміщеннях і сушильних камерах. Розсувні і підйомно-опускні двері не влаштовують на шляхах евакуації.
У вибухонебезпечних приміщеннях застосовують іскробезпечні двері, в яких для попередження іскріння від механічних впливів все труться, а також кромки полотна захищають латунню або іншим кольоровим металом.
Захист технологічних прорізів
При пропуску через протипожежні перешкоди різного роду комунікацій необхідно ретельно закладати шви і щілини, як правило, цементним розчином. Для захисту періодично використовуваних технологічних прорізів застосовують протипожежні двері, ворота, люки, клапани та тамбур-шлюзи.
Особливу турботу викликає захист прорізів при пропуску через них різного роду конвеєрів і технологічних ліній. Отвори в стінах для пропуску конвеєрів досить значні і часто служать причиною поширення пожежі.
Прорізи для транспортерів, які переміщують штучні великогабаритні вироби, зазвичай захищають розсувними заслонами, спосіб самозачинення яких аналогічний описаному вище для розсувних протипожежних дверей. Оскільки заслони не забезпечують досить щільного перекриття отвору, їх доповнюють кругової водяною завісою.
У всіх розглянутих випадках мінімальна межа вогнестійкості клапанів і заслонів відповідає типу і виду протипожежної перешкоди, в якій передбачають захист технологічного отвору.
Захист дверних і технологічних прорізів у протипожежних перешкодах
Для захисту дверних та технологічних прорізів у протипожежних перешкодах застосовуються протипожежні двері, ворота, люки, клапани та тамбур-шлюзи.
За способом навішування розрізняють навісні, розсувні і підйомно-опускні протипожежні двері (ворота). Всі протипожежні двері, що влаштовуються в протипожежних перешкодах, незалежно від способу установки обладнають механізмом для самозачинення. Навісних одностулкові двері є більш надійними, ніж двостулкові, так як забезпечують більшу щільність.
Протипожежна завіса
Протипожежна завіса являє собою пристрій для захисту портальних прорізів сцен клубів і театрів. Відповідно до норм проектування протипожежні завіси передбачають в будинках клубів, театрів та інших установ аналогічного призначення із залами для глядачів місткістю 800 місць і більше.
Надійна і ефективна робота протипожежної завіси має велике значення для забезпечення безпечної евакуації глядачів і успішного гасіння пожежі. Це визначає конструкцію завіси, яка повинна володіти відповідним межею вогнестійкості, міцністю і газонепроницаемостью.